SDGOP Elects Delegates and Alternates for Republican National Convention

March 21st, 2016

(March 19, 2016) Today over 70 delegates from counties across the state met in Pierre to elect delegates and alternates to the Republican National Convention in Cleveland July 17-21.  Twenty six delegates and twenty six alternates were elected from a pool of county delegates.  In addition, the South Dakota Republican Party State Chair, National Committeeman and National Committeewoman are delegates for a total of twenty-nine delegates. 

South Dakota is a winner-take-all state and delegates are bound to vote for the Republican Presidential candidate that receives a plurality of the vote on the June 7th Primary Election.  Delegates are only bound for the first round of voting at the National Convention.

“I am very pleased with how our election process worked,” stated State Party Chairwoman Pam Roberts. “We had a lot of interest from across the state and Republicans are excited about electing a Republican new President in November.”

Governor Dennis Daugaard was elected as the Chairman of the South Dakota Delegation.  Hal Wick and Nancy Neff of Sioux Falls were elected to serve on the Platform Committee.  Roger Meyer of Yankton was elected to serve on the Credentials Committee.  David Wheeler of Huron and Sandye Kading of Rapid City were elected to serve on the Rules Committee.  John Teupel of Spearfish and Lynne DiSanto of Rapid City were elected to serve on the Committee on Permanent Organization.

Delegates (29)

Last

City

Anne

Beal

Colman

Jim

Bolin

Canton

Matt

Bruner

White

Char

Cornelius

Aberdeen

Dennis

Daugaard

Pierre

Linda

Daugaard

Pierre

Lynne

DiSanto

Rapid City

Jason

Glodt

Pierre

Bob

Gray

Ft. Pierre

Dan

Hargreaves

Stickney

Steve

Haugaard

Sioux Falls

Phil

Jensen

Rapid City

Sandye

Kading

Rapid city

Isaac

Latterell

Sioux Falls

John

Meyer

Aberdeen

Roger

Meyer

Yankton

Nancy

Neff

Sioux Falls

David

Omdahl

Sioux Falls

Dana

Randall

Mina

Pam

Roberts

Pierre

Lance

Russell

Hot Springs

John

Teupel

Spearfish

Florence

Thompson

Caputa

Judy

Trzynka

Watertown

Allen

Unruh

Sioux Falls

Mike

Vehle

Mitchell

Dick

Werner

Huron

David

Wheeler

Huron

Hal

Wick

Sioux Falls

 

 

 

ALTERNATES (26)

 

 

Jason

Ravnsborg

Yankton

Peggy

Schoon

Brandon

Lana

Greenfield

Doland

Mark

Kroontje

Herreid

Don

Greenfield

Doland

Peter

Burkett

Custer

Doug

Post

Volga

Debra

Elliott

Belle Fourche

William

Beal

Colman

Joshua

Klumb

Mount Vernon

Karen

Mondillo

Belle Fourche

Marilyn

Wiese

Madison

Judy

Jelbert

Spearfish

Betty

Wyatt

Hot Springs

Kevin

Nelson

Brookings

Rick

Vallery

Ft. Pierre

Linn

Hendrickson

Sturgis

Beau

Byrd

White Lake

Wayne

Bierman

Aberdeen

Karin

Mueller

Black Hawk

E Steeves

Smith

Mitchell

Eric

Stroeder

Glenham

Ron

Schreiner

Ft. Pierre

Kurt

Wolf

Selby

Wanda

Howey-Fox

Yankton

Dave

Gillespie

Canton